آبنما ریتمیک یا آبنما هارمونیک

آبنما ریتمیک یا آبنما هارمونیک در واقع به گروهی وسیع از آبنماها گفته می شود که بر خلاف سایر آبنماهای کلاسیک که در طول مدت زمان روشن بودن و کارکردن آبنما دارای عملکرد ثابت و یکسانی می باشند دارای عملکردی متغییر با زمان می باشد.

تفاوت آبنما هارمونیک با آبنما کلاسیک

عملکرد متغییر با زمان در آبنمای ریتمیک یا به عبارت دیگر آبنمای هارمونیک بر اساس یک سناریو و برنامه از پیشض تعیین شده می باشد . در آبنماهای کلاسیک که در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می گرفتند و امروزه کمتر مورد توجه می باشند پس از روشن شدن آبنما تعدادی پمپ و چراغ درون آبنما روشن شده و تعدادی نازل شروع به کار و پاشش آب با اشکال و حالت های مختلف می کنند و این عملکرد با گذشت زمان هیچ تغییر نمی کند و تنها ممکن است رنگ چراغ های فول کالر مخصوص آبنما که درون حوضچه آبنما نصب شده است و به کمک یک کنترلر مجزا کنترل می شود تغییر کند.

به عنوان مثال فرض کنید یک آبنما ساده که از یک رینگ نازل کومت تشکیل شده است که در اصطلاح به آن آبنما با افکت ژله ای نیز گفته می شود داریم. حال اگر این آبنما را به صورت ساده بخواهیم کنترل و راه اندازی کنیم تنها امکانی که برای آن تعریف می کنیم این می باشد که پمپ های آبنما روشن و خاموش شده و چراغ های آبنما تغییر رنگ دهند.این موارد تنها مواردی می باشد که در یک تابلو برق آبنمای ساده در نظر میگیریم و عملکرد این آبنما پس از روشن شدن یک عملکرد ثابت می باشد .

حال فرض کنید همین آبنما را به صورت یک آبنمای هارمونیک پیاده سازی کنیم . چنانچه آبنمای مورد نظر ما بخواهد به صورت یک آبنما ریتمیک یا یک آبنما هارمونیک پیاده سازی شود اولین قابلیتی که بایستی داشته باشد این است که بایستی ارتفاع آب خروجی از نازل ها قابلیت تغییر به کمک تغییر دور پمپ آبنما را دارا باشد پس بنابراین نیازمند پمپ های سه فاز مخصوص آبنما و یا پمپ های دی سی مخصوص آبنما می باشیم تا بتوانیم حجم آب خروجی از نازل های کومت را کنرل نماییم . از دیگر قابلیت هایی که در آبنمای هارمونیک می توان در نظر گرفت استفاده از شیر برقی مخصوص آبنما می باشد تا با کمک روشن و خاموش کردن شیر برقی بتوانیم آب خروجی از نازل ها را قطع و وصل نماییم .

آبنما ریتمیک

مقایسه آبنما ریتمیک با آبنما موزیکال

با توجه به مواردی که در بالا بیان شد و نیز مقایسه عملکرد آبنما هارمونیک یا آبنما ریتمیک با آبنما موزیکال می توان به این نتیجه رسید که بسیاری از عملکرد های آبنما موزیکال با آبنمای ریتمیک یکسان و مشابه می باشد و می توان گفت آبنما هارمونیک یا آبنمای پویا در واقع نوعی آبنما موزیکال می باشد که در آن صدای موزیک حذف شده و کارگردانی و سناریو تعریف شده برای آبنما هارمونیک منطبق با موسیقی نمی باشد و در آبنما هارمونیک یا ریتمیک هیچونه موسیقی پخش نمی شود . البته براتی تغییر آبنمای ریتمیک طراحی و اجرا شده توسط شرکت جادوی رقص آب به آبنمای موزیکال تنها کافیست در تابلو برق آبنما ریتمیک یک ماژول پخش موزیک اضافه شود و کارگردانی آبنما منطبق با موسیقی های انتخاب شده برای آبنما و هماهنگ با آنها انجام شود .
با توجه به مطالبی که در بالا ذکر شد می توان گفت تفاوت اصلی در عملکرد آبنماهای مختلف علاوه بر تفاوت در ساختا و نوع پمپ های استفاده شده برای آبنما و نحوه چیدمان تجهیزات مکانیکال آبنما بر عهده تابلو برق کنترل آبنما می باشد که تابلو برق های آبنما های ریتمیک و یا موزیکال و یا تابلو برق آبنمای کف خشک دارای پیچیدگی بیشتر و المان ها و قطعات بیشتری در مقایسه با تابلو برق آبنما ساده می باشد .
در پایان می توان گفت با تبدیل آبنماهای ساده به موزیکال یا آبنمای ریتمیک یا پویا می توان از عملکرد ثابت و به عبارت بهتر عملکرد یکنواخت و خسته کننده آبنماهای ساده به یک عملکرد متغییر و جذاب دست پیدا کرد .
شرکت جادوی رقص آب پیشگام در طراحی و ساخت انواع آبنماهای موزیکال و ریتمیک آماده ارائه خدمات طراحی و ساخت انواع تابلوبرق کنترل و کنترلر ها. تجهیزات کنترل انواع آبنماهای مدرن منطبق با پروتکل های ارتباطی و استانداردهای روز دنیا می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست