تابلو برق کنترل آبنما جهت ایجاد عملکرد های گوناگون

یکی از بخش های مهم و اصلی هر آبنمایی که به صورت استاندارد و حرفه ای ساخته شده باشد تابلو برق کنترل آبنما می باشد.
تابلو برق در آبنما های مختلف دارای عملکرد گوناگون و متفاوتی می باشد ولی بخشی از عملکرد تابلو برق آبنما در اکثر آبنماها یکسان و مشترک می باشد و آن بخش حفاظتی تابلو برق آبنما می باشد.

دامنه عملکرد تابلو برق در آبنما های مختلف متفاوت می باشد مثلا در یک آبنمای ساد عملکرد تابلو برق آبنما بیشتر در حد روشن یا خاموش کردن پمپ های آبنما و کنترل چراغ های آبنما می باشد ولی در آبنماهای موزیکال و یا آبنماهای ریتمیک یا آبنماهای کف خشک این عملکرد قدری متفاوت و پیچیده تر می باشد که در ادامه تشریح عملکرد پنل برق در آبنماهای مختلف می پردازیم.

تابلو برق کنترل آبنما ساده :تابلو برق کنترل آبنماهای ساده معمولا شامل تجهیزات و قطعات کنترلی و حفاظتی می باشد که برای تغذیه بخش های مختلف آبنما شامل پمپ های آبنما ، پمپ های سیستم فیلتراسیون ، چراغ نازل های آبنما و … می باشد که وظیفه حفاظت از این تجهیزات را در برابر شوک های ولتاژی یا جریانی برق همانند افزایش ناگهانی ولتاژ تغذیه و یا جریان کشی بیش از حد نیاز را بر عهده دارد. به طور کلی می توان گفت مسئولیت مهم در حفاظت از برق گرفتگی و نیز حفاظت از قطعات برقی آبنما بر عهده پنل کنترل برق آن می باشد.با توجه به موارد مذکور در بالا توصیه می شود حتی در آبنماهای ساده برای طراحی و ساخت پنل برق از افراد و شرکت های دارای صلاحیت لازم استفاده شود.

تابلو برق کنترل آبنماتابلو برق کنترل آبنما

تابلو برق کنترل آبنمای ریتمیک :

در تابلو برق کنترل آبنمای هارمونیک یا به عبارت دیگر آبنمای ریتمیک دو موضوع مهم مطرح می باشد. موضوع اول بحث حفاظت می باشد و موضوع دوم بحث کنترل ریتمیک آبنما می باشد. در آبنمای هارمونیک بر خلاف آبنمای ساده که پمپ های آن فقط در حالت خاموش یا روشن کار می کنند در این آبنما علاوه بر حالت خاموش یا روشن سرعت پمپ ها و میزان آبدهی آنها با کمک اینورترها کنترل می شود علاوه بر این در آبنماهای ریتمیک نور و رنگ چراغ های آبنما نیز به صورت ریتمیک و از قبل برنامه ریزی شده کنترل می شود .

تابلو برق کنترل آبنما

تمامی کارهایی که مربوط به کنترل آبنمای ریتمیک می باشد توسط کنترلر آبنمای ریتمیک که یک کنترلر خاص و قابل برنامه ریزی می باشد انجام می شود البته در برخی از پنل برق های آبنما که توسط شرکت های متفرقه که تنها پنل برق می سازند و کار آبنما به صورت حرفه ای انجام نمی دهند از PLC استفاده می شود که تفاوت تابلوی برق های مبتنی بر PLC با تابلو برقهایی که کنترل آنها توسط کنترلر مخصوص آبنما انجام می شود در گستردگی عملکرد کنترلر آبنما بر خلاف PLC در ارتباط برقرار کردن با نرم افزارهای مخصوص کنترل آب نما می باشد .

کنترلرهای آبنما طراحی و ساخته شده توسط شرکت جادوی رقص آب قابلیت ارتباط با نرم افزارهای کنترلی مخصوص آبنما را دارا می باشند و علاوه بر این دارای ورودی و خروجی های مختلف در پورت های استاندارد جهت ارتباط با سایر قطعات و المانهای کنترل آبنما می باشند.

تابلو برق کنترل آبنما موزیکال :

تابلو برق آبنمای موزیکال پیچیده ترین نوع تابلو برق آبنما می باشد زیرا در این نوع تابلو برق علاوه بر اینکه بایستی عملکرد کنترلی تجهیزات آبنمای موزیکال که بسیار وسیع و گسترده می باشند کنترل شود و حفاظت از تجهیزات مختلف آبنمای موزیکال انجام شود بایستی پخش صحیح و بدون نویز موزیک آبنما موزیکال نیز توسط این تابلو برق انجام شود با توجه به موارد مذکور در بالا می توان گفت تابلو برق آبنمای موزیکال عملکردی شبیه به تابلو برق آبنمای ریتمیک دارد با چند تفاوت که یکی از آنها گستردگی تعداد شیر برقی ها و افکت ها در آبنمای موزیکال نسبت به آبنمای ریتمیک می باشد و دیگری وجود موزیک که بایستی به صورت واضح و بدون نویز و هماهنگ با عملکرد آبنمای موزیکال پخش شود.

تابلو برق کنترل آبنما

در تابلو برق آبنمای موزیکال چند بخش کلی وجود دارد که شامل بخش قدرت تابلو برق که در بر گیرنده المان های حفاظتی تابلو برق می باشد که وظیفه حفاظت از پمپ ها و چراغ های آبنما و نیز موتورهای آبنما شامل موتور گیربکس های آبنما را بر عهده دارند و بخش دیگر که شامل بخش کنترل می باشد که وظیفه کنترل دور پمپ های آبنما به کمک اینورترها و نیز کنترل موقعیت موتور گیربکس های آبنما در افکت های حرکتی آبنما همانند افکت بال پرند و یا افکت یوفو را بر عهده دارند علاوه بر این بخش کنترل آبنمای موزیکال وظیفه کنترل شیر برقی های آبنما در افکت های شامل شیر برقی را بر عهده دارد . می توان گفت بخش کنترل تابلو برق آبنمای موزیکال مغز این آبنما می باشد که شامل کنترلر مخصوص آبنمای موزیکال همراه با ماژول موزیک و باس های ارتباطی واسط همانند باس ارتباطی DMX-512 را شامل می شود.

با توجه به مطالب فوق می توان گفت استفاده از تابلو برق کنترل آبنما استاندارد و دارای عملکرد صحیح در آبنماهای ساده یا ریتمیک و موزیکال علاوه بر حفاظت از قطعات برقی و مکانیکی آبنما و افزایش عمر عملکردی این قطعات سبب افزایش عملکرد آب نما و عملکرد صحیح آن می شود . شرکت جادوی رقص آب پیشگام در زمینه طراحی و ساخت کنترلرهای مخصوص آبنما موزیکال و رییتمیک با استفاده از تیم تحقیق و توسعه متخصص در زمینه برق و الکترونیک و مکاترونیک آماده طراحی و ساخت انواع پنل برق آبنمای ریتمیک و ساده وموزیکال با توجه به نیاز مشتریان و پیمانکاران آبنما می باشد تا علاوه بر رعایت استانداردهای حفاظتی و حرفه ای در زمینه بهبود عملکرد آبنماهای مختلف گامی هرچند کوچک را در کنار سایر همکاران و فعالان در این رشته برداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست