آبنما موزیکال یا آبنمای رقصان

آبنما موزیکال که به عنوان آبنمای رقصان نیز نامیده می شود گونه ای از آبنماهای متحرک می باشد که با هدف سرگرمی و ایجاد زیبایی از تلفیق موسیقی و حرکت آب و نور ساخته می شود.

آبنمای موزیکال از هماهنگی کامل میان صدای موسیقی در حال پخش با نورهای مختلف و حرکت در آب در نازل های گوناگون ساخته می شود. جلوه اصلی در آبنماها من جمله آبنما موزیکال ،حاصل از انعکاس نور توسط آب خروجی از نازل ها می باشد. این آبنماها به کمک چراغ های ضد آب رنگی ویژه ای که آبنما نصب شده اند حجم و رنگ می یابند.

تجهیزات ساخت آبنمای موزیکال

برای ساخت یک آبنمای موزیکال از تاسیسات و تجهیزات ویژه ای که خاص آبنمای موزیکال می باشند استفاده می شود. از جمله آنها می توان به :

 • پمپ های مخصوص آبنما
 • چراغ های مولتی کالر ضد آب
 • گیربکس های ضد آب
 • و پکیج ها و تجهیزات حرکتی آبنما اشاره کرد.

آبنماهای موزیکال معمولا با استفاده از صدها جت آب و یا نازل های خاص ساخته می شوند که این استفاده گسترده از نازل ها و چراغ ها نیازمند هزینه های بسیار زیادی می باشد.

وجود موسیقی در آبنماهای موزیکال و هماهنگی آن با آب و نور یکی از بخش های مهم و پیچیده این نوع از آبنماها می باشد. در آبنماهای موزیکال همواره بایستی موسیقی با حرکت نازل ها و رنگ و روشنایی چراغ های آبنما هماهنگ باشد تا بهترین جلوه ممکن ایجاد شود .

برای به حرکت در آوردن نازل ها و یا به عبارت دیگر رقصاندن آب نیازمند نازل هایی می باشیم که قابلیت حرکت در جهات مختلف و یا به عبارت علمی تر دارای درجه آزادی باشند تا بتوانند به جهت مورد نظر خم شوند و آب را در آن جهت پاشش نمایند.

به این نازل ها افکت های حرکتی آبنما موزیکال گفته می شود که از جمله این افکت ها می توان به :

 • افکت بال پرنده ،
 • افکت والتزینگ ،
 • افکت مولتی دایرکشن ،
 • افکت یوفو ،
 • افکت دم طاووس ،
 • افکت ضربدری ،
 • و هزاران جلوه و افکت دیگر اشاره نمود.

در افکت های حرکتی آبنما موزیکال برای ایجاد حرکت معمولا از موتور گیربکس های ضد آب و مفصل های حرکتی ضد زنگ که قابلیت حرکت در زیر آب را دارند استفاده می شود. این حرکات با استفاده از قطعات مکانیکی یا برقی یا هیدرولیکی ویژه ای ایجاد می شود که خود این ساختارهای مکانیکی و عملکرد آنها بسیار پیچیده و زیبا می باشد.

تاریخچه آبنما موزیکال

اولین فواره های موزیکال توسط اپراتور انسانی به صورت زنده کنترل می شدند. این اپراتورها توسط کلید ها و سوییچ هایی که بر روی یک میز کنترل نصب شده بودند کار کنترل آبنما موزیکال را انجام میدادند. این کنترل به وسیله خاموش یا روشن کردن بخشی از پمپ ها یا چراغ های موجود در آبنما موزیکال انجام می شد.

در این آبنما های موزیکال تقریبا همیشه موسیقی به صورت زنده پخش می شد. بعدها با ورود کامپیوتر ها به دنیای تکنولوژی و مهندسی و استفاده از آنها به عنوان کنترلر فرایندهای مختلف عملکرد آبنماها نیز بر روی کاغذهایی با نام کاغذ پانچ برنامه ریزی می شدند و کامپیوتر ها با خواندن اطلاعات موجود بر روی کاغذهای پانچ در خروجی پورت های خود سیگنال مناسب جهت کنترل پمپ ها و چراغ های آبنما را ایجاد می کردند و وظیفه کنترل و کارگردانی آبنما را انجام می دادند.

با پیشرفت تکنولوژی کامپیوترها کارگردانی آبنما های موزیکال بر روی نوارهای مغناطیسی و پس از آن بر روی لوح های فشرده ذخیره می شد و در هنگام پخش موسیقی و همزمان با آن این کارگردانی نیز پخش می شد. ولی همچنان این نکته قابل توجه می باشد که کارگردانی آبنماهای موزیکال همواره به صورت دستی و توسط شخص انجام می شود و سپس بر روی کارت های حافظه ذخیره سازی شده و اجرا می شوند.

در برخی از آبنماهای موزیکال کارگردانی برای اولین بار به وسیله اپراتور و به صورت زنده توسط میز کنسول های مخصوص کنترل انجام می شود و سپس این کارگردانی توسط کامپیوتر ذخیره شده و برای دفعات بعدی که آبنما موزیکال راه اندازی می شود این کارگردانی ذخیره شده اجرا می شود.

با کمک برخی تکنولوژی های جدید این امکان فراهم شده که کارگردانی در آبنماهای موزیکال و ریتمیک به صورت اتوماتیک و توسط کامپیوتر انجام شود ولی همواره این نکته را باید در نظر گرفت که کامپیوتر تنها قادر به پردازش سیگنال های موسیقی در حال پخش می باشد و قادر به درک مفهوم آهنگ و موسیقی و شعر آن نمی باشد و با توجه به این موارد کارگردانی های انجام شده توسط اپراتور بسیار زیباتر و با مفهوم تر از کارگردانی انجام شده توسط کامپیوتر برای آبنما موزیکال می باشد.

آبنما موزیکال

اولین آبنما موزیکال رقصان

اولین آبنما موزیکال رقصان آبنما موزیکال بودر بوده است. این آبنما توسط پیتر بودر یک مهندس و اسباب بازی ساز مجارستانی که در سالهای 1788 تا 1849 زندگی می کرد ساخته شده است . آبنمای موزیکال بودر در بین سالهای 1820 تا 1822 در شهر تراسیلوانیای رومانی ساخته شده که آنرا اولین آبنمای موزیکال جهان می دانند.

آبنمای موزیکال بودر دارای یک پلان گرد در کف بود که در دو طرف به دو پله قوسی گرد ختم می شد و در بالای آن نیز یک سقف گنبدی شکل قرار داشت که توسط ستون ها نگهداری میشد. هسته مکانیکی اصلی این آبنما توسط نیروی هیدرولیکی آبی که در هر ساعت در آن وارد می شد حرکت می کرد. در بالای این ابنما تندیسی از نپتون (آپولو) وجود داشت که با استفاده از ساختار مکانیکی و نیروی هیدرولیکی آب هر 24 ساعت یک دور کامل می چرخید.

این آبنما در سال 1836 به دلیل وقوع یک طوفان برفی از بین رفت و هرگز ترمیم نشد. با وجود این یک نسخه تقریبا یکسان از این آبنما در جزیره مارگریت بوداپست در سال 1936 ساخته شد که دیگر به وسیله نیروی هیدرولیکی آب کار نمی کرد بلکه برای حرکت از برق استفاده می کرد. این آبنما نیز در طول جنگ جهانی دوم نابود شد اما در سال 1954 دوباره باز سازی شد و در سال 1997 نیز ترمیم گردید و اکنون این آبنما یک جاذبه گردشگری برای گردشگران می باشد که در هر ساعت در طول روز موسیقی می نوازد.

آبنما موزیکال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست