آموزش ساخت آبنما در حیاط باغ و ویلا

برای ساخت آبنما ، چه آبنمای ساده و چه آبنمای موزیکال یا حرفه ای نیازمند چند وسیله اصلی می باشیم که می توان گفت این اجزا به صورت مشترک در تمامی آبنما ها وجود دارند و تنها ظرفیت و شکل و یا به نوعی خروجی آنها متفاوت می باشد.

بخش‌های مهم آبنما

پمپ آبنما

اولین و مهم ترین جزء از اجزاء تشکیل دهنده هر آبنما پمپ آبنما می باشد که در واقع به نوعی قلب تپنده آبنما می باشد و آب را در بین نازل آبنما و حوضچه ذخیره آب آبنما به گردش در می آورد. استفاده از پمپ با ظرفیت آبدهی و توان مناسب در ساخت آبنما بسیار مهم می باشد و از نکاتی است که در هنگام طراحی و یا ساخت آبنما حتما بایستی به آن توجه کرد زیرا عدم توجه در انتخاب پمپ با ظرفیت مناسب برای آبنما اگر ظرفیت پمپ کمتر از مقدار مورد نیاز باشد موجب عدم ایجاد خروجی مناسب در آبنما می گردد و در صورتی که ظرفیت پمپ انتخابی برای آبنما بیشتر از میزان مورد نیاز باشد موجب افزایش هزینه اولیه در خرید و هزینه ناشی از انرژی الکتریکی مصرفی در پمپ در هنگام کارکرد می گردد.

استفاده از نازل مناسب در ساخت آبنما

از بخش های مهم دیگر آبنما ، نازل آبنما می باشد.استفاده از نازل مناسب در هر آبنما علاوه بر اینکه می تواند جلوه بسیار ویژه ای به آبنما بدهد موجب کاهش هزینه و افزایش عمر و ماندگاری آبنما می شود و هزینه های تعمیر و نگهداری آبنما را کاهش می دهد.

حال که بخش های مهم آبنما را معرفی نمودیم به آموزش ساخت آبنما می پردازیم.

آموزش ساخت آبنما

برای ساخت آبنما در حیاط و یا باغچه و یاحتی در روف گاردن نیازمند یک پمپ با ظرفیت مناسب یک سری لوله و اتصالات به منظور انتقال آب به نازل آبنما و یک نازل با خروجی مناسب بر حسب طرح آبنما و نوع آبنمایی که قصد ساخت آن را داریم و یک یا چند چراغ ضد آب آبنما جهت ایجاد جلوه ای مضاعف برای آبنما در هنگام شب می باشیم.

ساخت آبنما پرده آب

آبنمای پیشنهادی ما برای باغ و باغچه که قصد معرفی آن را داریم آبنما پرده آب می باشد که علاوه بر اینکه نصب و راه اندازی آن بسیار ساده می باشد دارای جلوه ای بسیار ویژه و صدایی آرامش بخش بوده و دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارد. به منظور ساخت آبنما پرده آب نیازمند یک حوضچه جهت تامین آب آبنما و محل قرار گیری پمپ آبنما می باشد و یک دیوار به منظور نصب نازل پرده آب بر روی آن می باشیم.

نازل پرده آب را می توان هم به صورت توکار داخل دیوار در حال ساخت و یا به صورت روکار بر روی دیواری که از قبل ساخته شده است نصب کرد البته بایستی به این نکته اشاره نمود که نصب نازل پرده آب به صورت توکار دارای جلوه بصری بهتری می باشد زیرا در این حالت لوله ها و اتصالات آبرسانی به نازل پرده آب دور از دید بیننده می باشد ولی چنانچه دیوار مورد نظر جهت نصب نازل پرده آب از قبل اجرا شده باشد و سنگ نمای دیوار از قبل اجرا شده باشد می توان با نصب نازل آبشار بر روی دیوار و کمک پیچ و اتصال پمپ با ظرفیت مناسب به نازل پرده آب به کمک شلنگ فنر دار ویژه نازل پرده آب کار آبرسانی به نازل را انجام داد.

ساخت آبنما در باغ

استفاده از چراغ مخصوص نازل در ساخت آبنما

استفاده از چراغ مخصوص نازل پرده آب می تواند جلوه بسیار ویژه به این آبنما بدهد و سبب ایجاد جلوه ای زیبا از نازل پرده آب در هنگام شب گردد.

چراغ نازل پرده آب بر دو نوع چراغ تک رنگ نازل پرده آب و چراغ فول کالر RGB نازل پرده آب تقسیم بندی می شود.چراغ تک رنگ مورد استفاده در نازل پرده آب معمولا به رنگ سفید آفتابی یا مهتابی می باشد .

چراغ فول کالر یا آر جی بی به چراغ هایی گفته می شود که با استفاده از ترکیب سه نور رنگ اصلی به رنگ های قرمز آبی و سبز کلیه طیف رنگی را می سازد.

چراغ تک رنگ نازل پرده آب

به منظور راه اندازی چراغ تک رنگ نازل پرده آب تنها کافیست تغذیه 12 ولت مستقیم را به چراغ وصل نماییم و فقط بایستی که به جهت مثبت و منفی سیم ها توجه نمود که معمولا سیم قرمز رننگ مثبت می باشد و سیم مشکی منفی می باشد و با اتصال صحیح تغذیه به چراغ ، چراغ روشن می شود.

چراغ فول کالر نازل پرده آب

به منظور راه اندازی چراغ فول کالر نازل پرده آب نیازمند یک درایور RGB می باشیم که با استفاده از ریموت کنترل و به صورت کاملا اتوماتیک رنگ چراغ را تغییر می دهد.چراغ های فول کالر نازل پرده آب دارای 4 سیم می باشد که یکی از آنها که به رنگ مشکی می باشد سیم مثبت مشترک می باشد و سیم های آبی قرمز و سبز سیم های منفی مربوط به هر رنگ می باشد.

برای راه اندازی چراغ فول کالر در ساخت آبنما با استفاده از ریموت کنترل بایستی سیم های هم رنگ از چراغ و درایور را به هم متصل نمود تا چراغ روشن شود و با استفاده از ریموت کنترل بتوان رنگ چراغ را عوض کرد.

علاوه بر این تغذیه درایور نیز به وسیله یک آداپتور با خروجی 12 ولت مستقیم تامین می شود.

ساخت آبنما پرده آب

نصب نازل در ساخت آبنما

در هنگام نصب نازل پرده آب باید به این نکته توجه داشت که نازل پرده آب بایستی به صورت کاملا تراز نسبت نصب شود و دو طرف لبه آبریز نسبت به یکدیگر دارای اختلاف سطح نباشد علاوه بر این نازل یک مقدار به سمت جلو شیب داشته باشد .

عدم نصب صحیح نازل پرده آب سبب عدم ایجاد خروجی زیبا در آب خروجی از نازل پرده آب می گردد.

با نصب صحیح نازل پرده آب دیواری در محیط باغ یا ویلا علاوه بر اینکه می توان از تماشای ریزش آب لذت برد شنیدن صدای زیبای یک آبشار در محیط سبب آرامش انسان می گردد گذشته از اینها کارکردن آبنمای پرده آب دیواری در محیط سبب ایجاد یون منفی در فضای اطاف محیط کارکرد می گردد که وجود یون منفی در محیط سبب آرامش شده و برای سلامتی مفید می باشد.

آبنما دیواری پرده آب

در بین آبنماهای دیواری آبنمای پرده آب یکی از بهترین انتخاب هایی می باشد که می توان به منظور نصب در محیط ویلا و یا باغ از آن استفاده کرد زیرا نصب و راه اندازی این آبنما بسیار ساده و آسان می باشد و هزینه راه اندازی کمی دارد و یک آبنمای مدرن می باشد و از مزایای دیگر آبنمای پرده آب دیواری می توان به این مطلب اشاره نمود که بر خلاف سایر آبنماهای دیواری همانند آبنماهای کلاسیک سخره ای که در هنگام خاموش بودن زیبایی خاصی نداشته و به نوعی می توان گفت یک آلودگی بصری می باشد آبنمای پرده آب در هنگام خاموش بودن هیچگونه جلوه بصری زشتی نداشته و سبب ایجاد آلودگی بصری نمی گردد.

با استفاده از نازل های پرده آب تمام استیل طراحی و ساخت جادوی رقص آب می توانید یک آبنمای پرده آب بسیار زیبا در باغ و یا ویلا یا بام سبز یا تراس خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست