انتخاب چراغ مناسب برای آبنما

یکی از مهم ترین اجزاء تشکیل دهنده هر آبنمای موزیکال و یا آبنمای ریتمیک و یا به طور کلی، هر آبنمایی که بخواهد در هنگام شب جلوه زیبایی داشته باشد و به طور کلی یکی از چالش های آبنما انتخاب چراغ آبنما می باشد.
وجود یک چراغ مناسب در آبنما سبب افزایش جلوه آبنما می گردد زیرا با استفاده از ترکیب رنگ های مختلف با آب خروجی از نازل های آبنما می توان بر جلوه گری هر آبنمایی افزود و چشم هر بیننده را به بازی آب و نور خیره نمود.

دسته بندی‌های چراغ آبنما

چراغ آبنما به طور کلی به دو دسته چراغهای تک رنگ و آبنما و چراغ RGB فول کالر تقسیم می شوند که علاوه بر این دسته بندی کلی دسته بندی دیگری نیز وجود دارد که شامل چراغ تک رنگ آبنما دارای پروتکل ارتباطی DMX-512 و چراغ فول کالر RGB آبارای پروتکل ارتباطی DMX-512 می باشد که در ادامه به بررسی هر یک از این دسته بندی ها می پردازیم.
چراغ تک رنگ آبنما همانطور که از اسمش مشخص می باشد به چراغهایی گفته می شود که قادر به تولید یک رنگ خاص در خروجی خود می باشند به عنوان مثال چراغ آبنما که نور سفید آفتابی یا مهتابی می دهد یک چراغ تک رنگ آبنما می باشد .نوع پر کاربرد چراغهای تک رنگ آبنما چراغهای تک رنگ آبنما به رنگ سفید مهتابی می باشد . چراغهای تک رنگ آبنما در توان ها و شدت نوری های مختلف در بازار موجود می باشد.
چراغ فول کالر RGB یا چراغ هفت رنگ آبنما همانطور که از اسم این چراغ مشخص می باشد چراغی است که قادر به تولید کلیه طیف های رنگ نور در خروجی خود می باشد. این چراغ با ترکیب سه رنگ اصلی قرمز آبی و سبز کلیه رنگها را می سازد. استفاده از چراغهای فول کالر در آبنما علاوه بر افزایش جلوه آب سبب گستردگی محدوده مانور دهی در نور آبنما می شود و می توان با استفاده از بازی رنگ ها در آبنما بر جلوه گری آن افزود.
حال که دو دسته بندی کلی چراغهای آبنما را معرفی نمودیم به بررسی دسته دیگر که شامل چراغهای آبنما دارای پروتکل ارتباطی DMX-512 می شود می پردازیم.
معمولا از چراغهای آبنما دارای پروتکل ارتباطی DMX-512 در آبنماهای بزرگ همانند آبنماهای موزیکال و یا آبنماهای ریتمیک و اخیرا در آبنمای کف خشک نیز از این چراغها استفاده می شود.

چراغ آبنما دارای پروتکل ارتباطی DMX-512

پروتکل ارتباطی DMX-512 یک پروتکل ارتباطی برای نورپردازی استیج های نوری می باشد.استفاده از چراغهای دارای پروتکل ارتباطی DMX-512 سبب کاهش حجم کابل های مورد استفاده در آبنمای موزیکال و یا آبنمای کف خشک می گردد.علت این امر به این علت می باشد که در حالتی که از چراغهای معمولی چهارسیم استفاده می کنیم برای اینکه بتوانیم رنگ نور هر چراغ را به صورت مجزا کنترل کنیم نیاز است که برای هر چراغ یک کابل مجزا از کنترلر که معمولا در داخل تابلو برق آبنما می باشد، تا محل نصب چراغ مورد نظر بکشیم استفاده از این روش علاوه بر اینکه سبب افزایش هزینه ناشی از کابل کشی می شود سبب افزایش حجم کابل خروجی از موتورخانه آبنما تا چراغها یا شیر برقی های آبنما می گردد. حال آنکه با استفاده از پروتکل ارتباطی DMX-512 تنها با استفاده از یک کابل قادر به کنترل رنگ صدها چراغ می باشیم و این کار به وسیله تعریف آدرس های مختلف در چراغها ممکن می شود. این امر سبب کاهش هزینه کابل کشی در آبنماهای بزرگ همانند آبنمای موزیکال یا آبنمای کف خشک می گردد علاوه بر این سبب کاهش حجم کابل کشی بین تابلو برق که در اتاق کنترل قرار دارد تا محل نصب چراغها و شیرهای برقی و پمپ ها که معمولا در داخل آبنما می باشند می شود.
به طور کلی می توان گفت با استفاده از چراغهای DMX-512 مخصوص آبنما می توانیم در مصرف کابل و حجم کابل کشی در آبنما صرفه جویی نمائیم. در ادامه به چند نکته مهم در انتخاب چراغ می پردازیم.

چند نکته مهم در انتخاب چراغ آبنما

  • اولین نکته در انتخاب چراغ مناسب برای آبنما که دارای اهمیت ویژه ای می باشد شدت نوری یا بهره نوری آن می باشد. انتخاب چراغ بایستی بر حسب محل قرارگیری آبنما و میزان نور محیط انجام شود تا بتواند در هنگام شب نور کافی برای جلوه گری هرچه بیشتر آب خروجی از نازل ها ایجاد نماید.
  • نکته دوم در انتخاب چراغ آب جنس بدنه آن می باشد که با یستی اولا فلزی باشد تا بتواند گرمای حاصل از کارکرد چیپ های ال ای دی چراغ را انتقال دهد و ثانیا ضد زنگ باشد و نسبت به خورندگی آب و کلر موجود در آن مقاوم باشد بر این اساس چراغهای تمام استیل مخصوص پیشنهاد می گردد.
  • نکته دیگری که در مورد انتخاب چراغ مناسب برای آبنما دارایی اهمیت ویژه ای می باشد ولتاژ کاری و راندمان چراغ می باشد. بر طبق استانداردهای موجود چراغهایی که قرار است در محیط مرطوب و یا در داخل آب کار کنند حتما بایستی با ولتاژ ایمن 12 یا 24 ولت مستقیم تغذیه شوند گذشته از این راندمان چراغ نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و سبب صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی می گردد از این رو چراغهایی که دارای تغذیه سوییچنگ داخلی می باشند دارای راندمان بالایی نسب به چراغهایی که برای کاهش ولتاژ از مقاومت استفاده می کنند می کنند می باشند.
  • از دیگر نکات مهم در انتخاب چراغ مناسب برای آبنما جنس چیپ ال ای دی چراغ می باشد که بایستی حتما از برندهای مرغوب باشد تا دارای طول عمر بالایی باشد.

رویکرد جادوی رقص آب

رویکرد مجموعه جادوی رقص آب طراحی و ساخت انواع چراغ آبنما با تکنولوژی روز دنیا با استفاده از تجهیزات و ماشین آلات به روز و دانش و تخصص مهندسان ایرانی می باشد . این شرکت مختخر است در زمینه طراحی و ساخت چراغ آبنما دارای پروتکل ارتباطی DMX-512 پیشگام می باشد و قادر به طراحی و ساخت این نوع چراغها در توان ها و شدت نورهای مختلف با عملکردهای گوناگون می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست