پروتکل ارتباطی DMX-512 چیست و چگونه کار می کند؟

پروتکل ارتباطی DMX-512 یک پروتکل استاندارد برای شبکه های ارتباطی دیجیتال می باشد که معمولا برای کنترل نور در استیج ها و یا کنترل پمپ ها و چراغ ها در آبنما های موزیکال و یا آبنمای کف خشک استفاده می شود.
این پروتکل در ابتدا به صورت یک روش استاندارد برای کنترل شدت روشنایی چراغ ها و پرژکتورها معرفی گردید که قبلا از پروتکل های متعدد و متنوعی برای کنترل شدت روشنایی آنها استفاده می شد. و این پروتکل ها هیچگونه سازگاری با یکدیگر نداشتند.

پروتکل ارتباطی DMX-512

پروتکل ارتباطی DMX-512 به سرعت تبدیل به یک پروتکل و روش استاندارد جهت ارتباط میان تجهیزات نورپردازی مانند کنترلر های نورپردازی و کنسول های کنترل تجهیزات نوری گردید و رفته رفته جای خود را در میان شرکت های مختلف تولید کننده تجهیزات نورپردازی باز کرد .

پس از استفاده گسترده از پروتکل ارتباطی DMX-512 در تجهیزات نورپردازی این روش وارد صنعت تجهیزات کنترلی آبنما موزیکال نیز گردید و با گذر زمان استفاده از این پروتکل ارتباطی جهت کنترل دور پمپ های دور متغییر و پمپ های قابل کنترل آبنما مانند پمپ های VFD-DMX-24VDC (پمپ های دارای درایو فرکانس متغییر24 ولت مستقیم ) و یا پمپ های VFD-DMX-220VAC (پمپ های دارای درایو فرکانس متغییر220 ولت متناوب ) و نیز کنترل تجهیزات قابل کنترل آبنما موزیکال مانند افکت های حرکتی رو به افزایش رفت.

امروزه در بیشتر آبنماهای بزرگ که با تکنولوژی به روز ساخته شده باشند معمولا از این پروتکل جهت کنترل رنگ چراغ های آبنما و یا کنترل دور پمپ های دور متغییر آبنما و یا کنترل شیر برقی های آبنما یا کنترل درایو های مولتی دایرکشن استفاده می شود.

DMX-512

به عنوان مثال در یک آبنمای موزیکال و یا آبنمای کف خشک به منظور کنترل میزان خروجی آب نازل ها می توان با کنترل دور پمپ متل به آن نازل و یا آن گروه از نازل ها به کمک پروتکل ارتباطی DMX-512 این کار را انجام داد و یا به منظور کنترل رنگ چراغ هر گروه از نازل ها از این پروتکل استفاده نمود.

پروتکل ارتباطی DMX-512

و یا در آبنمای کف خشک به منظور کنترل وضعیت شیر برقی هر نازل و کنترل رنگ چراغ هر نازل از این پروتکل استفاده نمود.و یا در آبنماهای کف خشک مدرن تر که در هر یک از نازل های کف خشک از یک پمپ مجزا استفاده شده است که با پروتکل ارتباطی DMX-512 و به کمک VFD هایی که معمولا برای پمپ های 24 ولت مستقیم مخصوص آبنما می باشد استفاده می شود.

  • پروتکل ارتباطی DMX-512 معمولا از یک لایه فیزیکی سیگنال تفاضلی EIA-485 در لایه فیزیکی خود استفاده می کند .
  • معمولا از این پروتکل به صورت یک طرفه استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست