آبنما صخره ای چیست و چگونه ساخته می شود ؟

آبنما صخره ای چیست ؟

آبنما صخره ای یا به عبارت دیگر آبنما سنگی به آبنماهایی گفته می شود که معمولا با الهام گرفتن از آبشارهای طبیعی و آبریزهای سنگی با استفاده از مصالح گوناگون طبیعی یا مصنوعی ساخته می شوند.

این آبنما یکی از انواع آبنما های کلاسیک می باشد که در بسیاری از فضاهای گوناگون مانند باغ ویلاهای و رستوران ها و به عبارت دیگر در لند اسکیپ ها و فضاسازی های مختلف طراحی و پیاده سازی می شود.

ویژگی های آبنمای صخره ای چه می باشد؟

ویژگی اصلی این آبنما ظاهر صخره ای شکل و آبشار مانند آن می باشد و به نوعی می توان گفت قضد از طراحی و اجرا این نوع آبنمای کلاسسک تداعی نمودن نوع طبیعی آن که در واقع کوه و آشار می باشد در ذهن و احساس مخاطب می باشد .

در واقع می توان گفت هدف اصلی از طراحی و اجرا آبنمای صخره ای یا به عبارت دیگر آبنما سنگی القا نمودن حس و حال قرارگیری بیننده در محیطی در دامان طبیعت می باشد.

البته از لحاظ فنگ شویی و دیدگاه انرژی های طبیعی می توان گفت استفاده از عناصر طبیعی همانند آب و سنگ در کار یک دیگر می تواند به بهبود انرژی فضایی که در آن آبنما اجرا می شود کمک بسیار زیادی نماید.

آبنما صخره ای چگونه ساخته می شود ؟

تجهیزات و مصالح به کار رفته در آبنما سنگی در واقع تجهیزات بسیار ساده ای می باشد و به طور کلی می توان گفت ساختمان این آبنما از سه بخش اصلی تشکیل می شود که شامل بخش عمرانی آبنما و بخش مکانیکال و الکتریکال آن می باشد.

بخش عمرانی آبنما صخره ای شامل صخره ها و سنگ های طبیعی و مصنوعی به کار رفته در آبنما کی باشد البته گاها برای سبک تر شدن و اجرای بهتر این نوع آبنما از مصالح دیگر مانند سیمان و میلگرد و رابیتس نیز استفاده می شود .

بخش مکانیکال این آبنما شامل پمپ و لوله های آبرسانی به ارتفاع بالای آبنما می باشد و بخش الکتریکال آبنما شامل تجهیزات حفاظت در برابر برق گرفتگی و سایر تجهیزات ایمنی و نیز چراغ های ضد آب مخصوص آبنما می شود .

در هنگام طراحی و اجرا آبنما صخره ای به چه مواردی باید توجه نمود ؟

در هنگام طراحی و اجرا این آبنما و هر آبنمای دیگری بایستی به یک سری نکات و موارد ایمنی و اساسی توجه نمود. اولین نکته ای که باید به آن توجه داشت استفاده از تجهیزات آبنما استاندارد می باشد . عدم استفاده از تجهیزات استاندارد در آبنما سبب عدم ایجاد خروجی مطلوب و کاهش عمر آبنما می باشد .

نکته دوم که باید مورد توجه قرار گیرد عایق بندی حوضچه و دیواره های آبنما به صورت کاملا استاندارد و دقیق با استفاده از مواد و مصالح استاندارد و مخصوص می باشد .

سومین و مهم ترین بخشی که در هر آبنمای مدرن و کلاسیک که داراری پمپ و سایر تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی می باشند سیستم کنترل و تابلو برق آبنما می باشد که بایستی به صورت استاندارد و ایمن و بر طبق مقررات و قوانین مربوطه همانند مقررات موجود در مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان و سایر استاندارد های موجود مانند استاندارد IEC و … اجرا گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست