اینورتر چیست و نکاتی که باید در انتخاب آن در نظر داشت

واژه اینورتر از لغت انگلیسی Inverter به معنی معکوس کننده و برگرداننده گرفته شده است.  همانطور که از معنی لغوی اینورتر پیداست وظیفه اش برگرداندن و معکوس کردن می باشد . این وظیفه مربوط به معکوس کردن جریان و شکل آن می باشد و کلا اینورتر وسیله ای می باشد که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند.

کاربرد اصلی وسیله ای به نام اینورتر به دو گروه اصلی تقسیم می شود

  • ابتدا اینورترهایی که وظیفه تبدیل جریان مستقیم باطری ها به جریان متناوب جهت سیستم های برق اضطراری همانند سیستم های یو پی اس (UPS) استفاده شده در مخابرات ها یا شبکه های کامپیوتری که به محض قطع برق شهری با استفاده از نیروی الکتریکی ذخیره شده در باطری ها برق سیستم های متصل به خود را تامین می کنند.
  • گروه دوم اینورتر ها که به اشتباه اینورتر نامیده می شوند و نام صحیح تر برای آنها درایو یا راه انداز می باشد. اینورترهایی هستند که وظیفه تغییر سرعت و گشتاور موتورهای سه فاز به کار رفته در صنعت و یا پمپ های سه فاز به کار رفته در آبنماها را دارند. برای کنترل دور پمپ های آبنما که سه فاز باشند و یا موتور گیربکس های سه فاز به کار رفته در آبنماهای موزیکال از درایوهایی استفاده می شود که معمولا به آنها VFD (Variable frequency Drive) گفته می شود که در واقع این درایو ها وظیفه تغییر فرکانس برق ورودی به پمپ آبنما به منظور تغییر دور پمپ در آبنما و یا موتور گیربکس ها در افکتهای حرکتی آبنمای موزیکال را بر عهده دارند.

اینورتر

 

اینورتر

درایو های فرکانس متغییر معمولا از تکنیک های متفاوتی جهت کنترل دور پمپ ها استفاده می کنن که بهترین آنها VVVFD (Variable Voltage Variable Frequency Drive) می باشد که بهترین روش کنترل گشتاور در پمپ ها یا موتور گیربکس های سه فاز می باشد و اصطلاحا به این روش کنترل برداری گفته می شود زیرا در این روش گشتاور موتور پمپ همواره ثابت می باشد و در فرکانس های پایین به موتور فشار نمی آید.

درایو

اینورتر

اینورتر ها و یا بهتر است بگوییم درایو ها به دو گروه کلی سه فاز و تک فاز تقسیم می شوند که تفاوت اصلی آنها در نوع برق ورودی جهت تغذیه آنها می باشد که در اینورترهای تک فاز برق تک فاز وارد درایو می شود و برق سه فاز از آن خارج می شود و در اینورترهای سه فاز برق سه فاز وارد درایو می شود و برق سه فاز نیز از درایو خارج می شود و تنها تفاوت برق ورودی و خروجی از درایو تغییر در ولتاژ و فرکانس برق خروجی از آن نسبت به برق ورودی می باشد.

از اینورتر ها یا درایو ها به عنوان یکی از مهم ترین بخش تابلو برق آبنماهای موزیکال و ریتمیک یا کف خشک می توان یاد کرد زیرا تغییر دور پمپ های آبنما و تولید افکت های متفاوت در خروجی یکی از کارکردهای گوناگون آبنماهای ریتمیک و موزیکال می باشد .

در انتخاب inverter برای آبنماها بایستی به چند نکته توجه نمود

اول اینکه درایو با ظرفیت مناسب بر حسب ظرفیت پمپ آبنما که با توجه به میزان آب خروجی انتخاب می شود محاسبه شده باشد و دیگر اینکه معمولا درایوهایی در آبنما بایستی استفاده شوند که مخصوص پمپ ها می باشند و به اصطلاح با پارامترهای الکتریکی پمپ مورد استفاده سازگار باشد و نکته دیگر که معمولا کمتر به آن توجه می شود انتخاب صحیح درایو بر حسب قدرت و میزان توان پمپ می باشد .

با توجه به موارد مذکور توصیه می گردد همواره جهت ساخت یا طراحی تابلو برق آبنما موزیکال یا آبنمای ریتمیک حتما از شرکت ها و یا اشخاص دارای تجربه و صلاحیت لازم  مشاوره گرفته و یا اینکه وظیفه طراحی و ساخت تابلو برق در آبنماهای مختلف از جمله آبنمای موزیکال و ریتمیک را به شرکت های دارای تجربه و صلاحیت لازم برای طراحی و ساخت تابلو برق آبنما واگذار نمایید و همواره از تجهیزات کنترلی و حفاظتی مخصوص آبنما در طراحی و ساخت تابلو برق آبنما استفاده نمایید. شرکت جادوی رقص آب پیشرو در طراحی تجهیزات کنترلی آبنمای موزیکال و کف خشک آماده ارائه خدمات طراحی و مشاوره در زمینه طراحی و ساخت انواع تابلو برق های مخصوص آبنماهای موزیکال و ریتمیک می باشد . امیدواریم با دانش و تجربه ای که در زمینه طراحی و ساخت انواع آبنماهای ساده و قابل کنترل داریم بتوانیم خدمتی هر چند کوچک به کلیه طراحان و پیمانکاران آبنماهای ریتمیک و موزیکال و کف خشک ارائه دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست