پمپ های 24 ولت دی ام ایکس (DMX-24V) چیست و چگونه کار می کند؟

امروزه استفاده از پمپ های 24 ولت در آبنماها رو به افزایش می باشد علت این امر طول عمر بالای پمپ های dc و مقاومت بالای این پمپ ها در برابر نوسانات برق می باشد. علاوه بر این کارکردن با ولتاژ ایمن 24 ولت در آبنماها بسیار بهتر و ایمن تر می باشد و بسیاری از شرکت های بزرگ تولید کننده تجهیزات آبنما از ولتاژ ایمن و استاندارد 24 ولت در پمپ ها وسایر تجهیزات آبنما مانند چراغ های آبنما استفاده می کنند.

زیرا استفاده از ولتاژ 220 ولت و یا 380 ولت به منظور راه اندازی پمپ های تک فاز آبنما و پمپ های یا پمپ های سه فاز مخصوص آبنما بسیار نیازمند دقت بالا و رعایت کلیه موارد ایمنی و سیستم های ارت استاندارد می باشد و عدم رعایت استانداردهای لازم در ارت و کابل کشی پمپ های آبنما می تواند منجر به برق گرفتگی گردد بالبته بایستی به این نکته توجه نمود که استفاده از پمپ های مخصوص آبنما که دارای ولتاژ کاری 24 ولت و یا 36 ولت می باشند علی الخصوص در آبنماهایی که به صورت اینتراکتیو یا کف خشک که به نوعی افراد با حوضچه آبنما در ارتباط می باشند امری لازم و ضروری می باشد. به عنوان مثال در آبنماهای کف خشک که سطح آبنما محل عبور افراد و بازی بچه ها می باشد بسیار مهم است که از پمپ های با ولتاژ ایمن همانند پمپ های 24 ولت dmx استفاده شود.

علاوه بر این پمپ های ۲۴ ولت DC یا به طور کلی موتورهای DC دارای گشتاور راه انداز بالایی می باشند در حالی که پمپ های تک فاز آبنما و پمپ های 3 فاز آبنما از این امکان بهره مند نمی باشند.

انواع پمپ های 24 ولت

پمپ های ۲۴ ولت مخصوص آبنما نیز دارای زیر گروه های گوناگونی می باشند که از این گروه ها برخی دارای عملکردی دیجیتال گونه یعنی خاموش یا روشن می باشند برخی دارای عملکرد با دور متغییر می باشند. پمپ هایی که دارای عملکرد خاموش یا روشن می باشند عملکردشان شبیه به شیر برقی می باشد یعنی تنها قادر به قطع و وصل جریان آب خروجی از نازل می باشند ولی پمپ هایی که دارای درایو می باشند و یا به عبارت دیگر دور متغییر می باشند علاوه بر اینکه قادر به ایجاد عملکرد دیجیتال یا خاموش روشن می باشند قادر به تغییر دور از صفر تا صد درصد دور نامی می باشند و می توانند جریان متغییری از آب را در خروجی ایجاد کنند به عنوان مثال اگر یک پمپ دور متغییر 24 ولت dc مدل WDM-VFD24V-DMX به یک نازل کف خشک دارای خروجی کومت متصل باشد قادر است آب را در ارتفاع های مختلفی در خروجی تحویل دهد مثلا اگر این پمپ مدل WDM-12000 باشد می تواند آب را از ارتفاع صفر تا ارتفاع 4 متری از سطح نازل کف خشک به سمت بالا پرتاب کند که این امر به علت وجود درایو دور متغییر پمپ 24VDC مخصوص آبنما می باشد که معمولا به این درایو ها VFD-24VDC یا variable frequency drive 24vdc می گویند که به معنای درایو های فرکانس متغییر 24 ولت مستقیم می باشد که علت این نام گذاری استفاده از فرکانس متغییر در کنترل دور پمپ 24 ولت می باشد.

حال که انواع پمپ های24 ولت دی سی مخصوص آبنما را معرفی کردیم به بررسی پمپ 24 ولت DMX مخصوص آبنما می پردازیم.
دی ام ایکس 512 (DMX-512) در واقع یک نوع پروتکل ارتباطی و یا به عبارت دیگر یک سیستم کنترلی می باشد که به کمک آن می توان تجهیزاتی مانند چراغ های آبنما و پمپ های آبنما را کنترل نمود.

پمپ های دی ام ایکس 24 ولت در واقع به وسیله پروتکل ارتباطی DMX-512 کنترل می شوند و سرعت چرخش آنها به وسیله این پروتکل کنترل می شود به عبارت دیگر با استفاده از پروتکل ارتباطی dmx-512 و پمپ های ۲۴ ولت دارای این امکان می توان در آبنماهای مختلف میزان آب خروجی از نازل ها را تغغیر داد و افکت های گوناگونی ایجاد کرد.

به عنوان مثال در آبنمای زیر سطحی یا به عبارت دیگر در آبنمای کف خشک در در نازل های آن از پمپ های 24 ولت dmx-512 استفاده شده باشد می توان افکت هایی مانند افکت موجی یا به عبارت دیگر افکت سینوسی و یا افکت ضربه ای یا افکت انفجاری را ایجاد نمود و یا در سایر آبنما ها می توان به کمک این پمپ ها افکت هایی مانند افکت کوهی یا افکت اکولایزری را ایجاد کرد.

به طور کلی می توان گفت استفاده از پمپ های DMX-512 24V جادوی رقص آب علاوه بر ایمن بودن موجب گستردگی دامنه عملکرد و افکت های قابل ارائه در هنگام کارگردانی برای آبنما می شود و نیز موجب خلق جلوه های بهتری از رقص آب و نور میگردد.

بررسی نحوه عملکرد و راه اندازی پمپ های ۲۴ ولت

حال که پمپ های 24 ولت  دی ام ایکس را بررسی نمودیم به بررسی نحوه عملکرد و راه اندازی آنها می پردازیم.
پمپ های دی ام ایکس 24 ولت در واقع دارای یک ورودی تغذیه 24 ولت می باشند که معمولا با توجه به توان پمپ توان و آمپراژ لازم برای راه اندازی آنها متفاوت می باشد. به عنوان مثال پمپی که 24 ولت 100 وات می باشد تقریبا نیازمند 5 آمپر جریان برای ایجاد عملکرد صحیح می باشد علاوه بر این این پمپ ها دارای یک ورودی پورت DMX-512 می باشند که با استفاده از این پورت کنترل می شوند .

البته نوع حرفه ای تر این پمپ های دارای تکنولوژی ارتباطی RDM می باشد که علاوه بر اینکه دور آنها توسط کنترلر DMX کنترل می شود پارامترهای پمپ نیز همانند سرعت و جهت چرخش و ولتاژ و جریان و دما و سایر پرامترها نیز قابل مانیتور کردن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست