10 آبنمای زیبای جهان

در این مقاله میخواهیم ۱۰ مورد آبنماهای زیبای جهان را معرفی کنیم. آبنماها از زمان گذشته به عنوان یک قطعه شگفت انگیز از معماری برای ایجاد احساسی زیباتر و دلپذیرتر در فضاهای تاریخی و بیرونی مورد استفاده قرار گرفته اند تا لذت بازدید از این فضاها را مضاعف نمایند. به نظر می رسد حتی نمی توان فردی را پیدا کرد که مجذوب زیبایی آبنماهای موزیکال و یا کف خشک در فضاهای مختلف نشود و عملکرد و زیبایی آنها را تحسین نکند. آبنماها تمامی اجزای یک حرکت پر جنب و جوش آب را دارند علاوه بر این صدای آب بسیار تسکین دهنده و آرامش بخش می باشد.
آب نما های موزیکال زیادی در جهان وجود دارند که علاوه بر کار کردن بر روی یک طرح و منظم با رقصیدن بر روی یک موسیقی پس زمینه مناسب بینندگان و مخاطبان را شگفت زده می کنند.
در ادامه تعدادی از زیباترین و هیجان انگیز ترین آبنماهای جهان را به شما معرفی می کنیم .

1- فواره ملک فهد یکی از آبنماهای زیبای جهان :

آبنماهای زیبای جهان

این آبنما یکی از آبنماهای زیبای جهان در ساحل غربی عربستان سعودی و در شهر جده می باشد که بر روی دریای سرخ نصب شده است . فواره ملک فهد در سال 1980-1983 ساخته شده است و در سال 1985 راه اندازی شده است . فواره ملک فهد آب را بین 260 تا 312 متر به آسمان پرتاب می کند این فواره از آب دریای سرخ استفاده می کند.این فواره بلندترین فواره از نوع خود در جهان می باشد. آب خروجی از فواره ملک فهد در هنگام خروج از آن دارای سرعتی بین 375 تا 400 کیلومتر در ساعت می باشد. علت نام گذاری این فواره به این نام این است که این فواره توسط ملک فهد به شهر جده اهدا شده است.

2- آبنما موزیکال برونئی (Brunei) :

آبنماهای زیبای جهان

این آبنمادر پارک تفریحی Jenudong در شهر برونئی واقع شده است این پارک یکی از بزرگترین و زیبا ترین پارک ها در جنوب شرق آسیا می باشد . این پارک تفریحی میزبان اجراهای متعدد و متنوعی در زمینه آب می باشد که با استفاده از نور و موسیقی جلوه خاصی می یابد علاوه بر این در این پارک جلوه های بسیار زیادی از لیزر شو بر روی پرده آب و نیز کارتون های هولوگرافی متعددی نمایش داده می شود.

3- فواره موزیکال lotte world ، کره جنوبی :

آبنماهای زیبای جهان

این آبنما موزیکال به عنوان بلند ترین آبنما موزیکال جهان یکی دیگر از آبنماهای زیبای جهان است که در فضایی سر پوشیده نصب شده است در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است . این آبنمای موزیکال دارای ارتفاع ریزش 18 متری می باشد . این آبنما بر روی 16 موسیقی پس زمینه کارگردانی شده است علاوه بر این این آبنما نوعی آبنما ریزشی می باشد که با ریزش آب از ارتفاع تصاویر و کلمات را ایجاد می کند . پرده آب ریزشی این آبنما از دو عدد پرده آب مدور تشکیل شده است و 50 عدد فواره در کف حوض آن می باشد.

4- آبنما تصویری و موزیکال دنیای رنگ ها در کالیفرنیا : world of colors

آبنماهای زیبای جهان

این آبنما یک نمایشگاه زیبا در دیزنی کالیفرنیا می باشد. در این آبنمای موزیکال 1200 نازل و فواره نصب شده است که قادر به پرتاب آب تا ارتفاع 60 متری می باشد . در این آبنما از افکت های آب و آتش ، افکت مه و افکت لیزر و پرده آب استفاده شده است تا جلوه ای خاص از رقص و حرکت آب را در هماهنگی با موسیقی و تصاویر ایجاد کند علاوه بر این چراغ های LED نصب شده بر روی چرخ و فلک این پارک نیز با آبنما هماهنگ می باشد و کنترل آنها توسط کارگردانی آبنما می باشد.در این آبنما از یک پرده آب به قطر 120 متر برای نمایش تصاویر و لیزر شو استفاده می شود

5- آبنما گرند کسکید(Grand cascade) سنت پیترزبورگ روسیه :

آبنماهای زیبای جهان

آبنما گرند کسکید دارای 200 مجسمه و 64 عدد فواره زیبا می باشد و یکی از آبنماهای زیبای جهان میباشد که بهع صورت هماهنگ و برنامه ریزی شده با هم کار می کنند . یکی از ویژگی های جالب این آبنما این است که بدون پمپ کار می کند . این آبنما در سال 1710 برای پیترز بزرگ ساخته شده است . شاهکار مرکزی این آبنما دارای مجسمه ای با شکوه سامسون و یک شیر از جنس طلا می باشد که نشان دهدنه پیروزی روسیه بر سوئد در جنگ بزرگ شمالی می باشد. یکی از فواره هایی که در دهان شیر نصب شده است آب را به ارتفاع تقریبی 20 متر به هوا پرتاب می کند . این آبنما به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده است.

6- آبنما چشمه رنگین کمان شهر سئول کره جنوبی :

آبنماهای زیبای جهان

این آبنما در کتاب رکوردهای گینس به عنوان طولانی ترین آبنما نصب شده بر روی یک پل ثبت شده است . این آبنما صدها شکل و جلوه گوناگون از آب را در طول 1200 متر با استفاده از 380 نازلش و 100 چراغ LED مخصوص آبنما که روی این پل نصب شده است تولید می کند. در دو طرف این پل با استفاده از این نازل ها در حدود 90 تن آب جابجا می شود . همانطور که از اسم این آبنما مشخص می باشد چراغ هایی که بر روی این آبنما نصب شده اند تشکیل هفت رنگ یک رنگین کمان را می دهند. رودخانه ای که در زیر این آبنما عبور می کند به عنوان منبع تامین کننده آب این آبنما می باشد.

7- آبنما آکوانورا ، هلند یکی از آبنماهای زیبای جهان :

آبنماهای زیبای جهان

آبنما آکوانورا هلند سومین آبنما بزرگ جهان می باشد که در سال 2012 سالگرد 60 سالگی پارک افتلینگ دمه (Efteling Theme park) افتتاح شد. این آبنما در داخل دریاچه ای به وسعت 15000 متر مربع با 200 عدد نازل راه اندازی شده است . این آبنما نمایشنامه ای از آب و آتش و مه و نور بر روی موسیقی که توسط ارکستر Brabant نواخته شده است می باشد. این آبنما رقصی به مانند گروه کر با استفاده از جلوه آب و نور بر روی این موسیقی انجام می دهد.

8- آبنما غار وحشی ، ژیان چین (Xian – china) :

آبنماهای زیبای جهان

این آبنما موزیکال سبب افزایش زیبایی معبد پاگودای بودائیان که در نزدیکی آن می باشد می شود. قدمت این معبد 1200 سال می باشد که ناحیه ای به وسعت 110000 متر مربع را پوشش می دهد. این آبنمای موزیکال T شکل یکی از بزرگترین آبنماهای موزیکال آسیا می باشد. اگر قصد بازدید از این آبنمای موزیکال را دارید آماده خیس شدن باشید زیرا این آبنما دارای 2000 عدد نازل می باشد که آب را به فرم های مختلف سوزنی ، منحنی و در هم تنیده در می آورد و با استفاده از چراغ های مخصوص ضد آب آبنما روشنایی خاص و ویژه ای به آب خروجی از نازل ها و آسمان می بخشد.

9- آبنمای موزیکال بلاژیو لاس وگاس (Bellagio) :

آبنماهای زیبای جهان

آبنمای موزیکال هتل بلاژیو لاس وگاس یکی دیگر از آبنماهای زیبای جهان و آبنمای خارجی (outdoor) می باشد که به عنوان محلی برای نمایش صدا و نور در این هتل می باشد این آبنما یکی از زیباترین و بهترین آبنماهای موزیکال جهان از لحاظ عملکرد و تاسیسات و تجهیزات استفاده شده در آبنما می باشد . عملکرد و کارگردانی این آبنما چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند . در این آبنما از بیش از 4500 چراغ و 1220 نازل استفاده شده است . برای نگهداری این آبنما تیمی متشکل از 30 مهندس تعدادی غواص در محل حضور دارند و کار تعمیر و نگهداری آبنما را انجام میدهند.

10- آبنمای موزیکال برج خلیفه :

آبنماهای زیبای جهان

این آبنما یکی دیگر از آبنماهای زیبای جهان است که در پایین بلندترین ساختمان جهان در دریاچه برج خلیفه که دارای وسعتی معادل 30 هکتار می باشد نصب شده است . این ابنما بزرگترین آبنمای موزیکال جهان تا به امروز می باشد و می توان گفت یک شاهکار مهندسی و معماری و کارگردانی می باشد. این آبنما توسط شرکت WET مستقر در کالیفرنیا طراحی و اجرا شده است . این آبنما موزیکال شامل 6600 چراغ و 25 پرژکتور رنگی ، افکت آتش و مه می باشد که همگی در پیوند با یکدیگر طیف وسیعی از افکت ها را در خروجی ایجاد می کنند. این آبنمای موزیکال به کمک 5 حلقه گرد که با جت های هواخور چیدمان شده است قادر است آب را تا ارتفاع 150 متری به هوا پرتاب کند. این جلوه زیبا از جادوی رقص آب از فاصله 30 کیلومتری قابل مشاهده می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست