آبنمای دیواری یا آبنمای خانگی چیست و چگونه کار می کند؟

آبنمای دیواری :

آبنمای دیواری به اصطلاح عموم افراد معمولا به آبنماهایی گفته می شود که بر روی دیوار اجرا می شود .این آبنما ها یکی از پر کاربرد ترین آبنماهای قابل اجرا در محیط های داخلی ساختمان همانند فضاهایی مانند لابی یا درون تراس یا بام سبز می باشد از این رو یکی از محبوبترین آبنماهای مدرن می باشد.

آبنما صخره ای چست ؟

در گذشته معمولا به منظور ایجاد آبنما در داخل فضاهای داخلی ساختمان از تجهیزات و مصالحی مانند سیمان و میلگرد به منظور ایجاد سازه ای صخره ای شکل استفاده می شد که معمولا به این نوع آبنماها آبنمای صخره ای گفته می شد .

معایب آبنما صخره ای :

آبنماهای صخره ای دارای معایبی بودند که رفته رفته از محبوبیت آنها کاسته شد تا اینکه در نهایت جای خود را به آبنماهای مدرن دادند و آبنمای دیواری مدرن جایگزین آنها شدند که در ادامه به بررسی معایب آنها می پردازیم.

آبنماهای صخره ای به مرور زمان دچار شکستگی و شوره ناشی از مصالح به کار برده شده در آنها می شدند و علاوه بر این به دلیل استفاده از مصالح ساختمانی با وزن زیاد همانند سیمان و ماسه و میلگرد دارای وزن زیادی می باشند که موجب افزایش بار مرده وارد بر ساختمان می شد .

علاوه بر این مهم ترین عیب آبنماهای صخره ای نیاز به عایق کاری به منظور عدم ایجاد نم به سایر بخش های ساختمان می باشد.

از دیگر ضعف های آبنما صخره ای این است که در زمانی که آبنما خاموش می باشد یک سازه ای در مقابل چشمان بیننده می باشد که بیشتر از اینکه زیبایی داشته باشد آلودگی بصری دارد و می تواند به دلیل انباشت گرد و خاک در بخش های مختلف آن موجب ایجاد فضایی بسیار زشت گردد.

با توجه به این موارد آبنماهای سخره ای انتخاب مناسبی برای فضاهایی مانند روف گاردن و فضاهای داخلی ساختمان نمی باشد از این رو آبنماهای مدرن جایگزین آبنما های سخره ای گردیدند.

ویژگی های آبنما دیواری :

آبنما دیواری یا به عبارت دیگر آبنمای مدرن دارای مزایای بسیاری نسبت به آبنماهای سنتی و کلاسیک مانند آبنما صخره ای می باشد.

مهم ترین ویژگی آبنمای دیواری امکان نصب و اجرا سریع و آسان آن می باشد . ویژگی دیگر آن به دلیل عدم استفاده از مصالح ساختمانی مضاعف برای ساخت آبنما دیواری وزن سبک و امکان اجرا و نصب آن در فضاهایی مانند تراس و روف گاردن می باشد .

یکی از ویژگی های اصلی این آبنما این است که در زمان خاموش بودن آبنما هیچگونه آلودگی بصری نداشته و موجب ایجاد فضایی زشت و آلوده نمی گردد.

یکی از محاسن اصلی آبنماهای دیواری عدم نیاز به عایق کاری دیوار پشت آبنما می باشد و تنها حوضچه آبنما نیاز به عایق کاری دارد که آن هم در صورت استفاده از حوضچه های آماده پلاستیکی و یا حوضچه های تمام استیل طراحی و ساخت جادوی رقص آب که به صورت سفارشی ساخته می شوند دیگر نیاز به عایق کاری رطوبتی نمی باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست