آبنما کف خشک چیست و چگونه کار می کند ؟

آبنما کف خشک یا به عبارت دیگر آبنما زیر سطحی در واقع ر گرفته از لغت Dry Deck Fountain می باشد.
این نوع آبنما در حقیقت یکی از مدرن ترین انواع آبنما ها می باشد که اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است و علت این توجه نیز عملکرد خاص و منحصر به فرد آبنما کف خشک در مقایسه با سایر آبنماها می باشد .

نام گذاری آبنما کف خشک

علت نام گذاری آبنمای کف خشک به معنی لغت به لغت این نام بر می گردد زیرا کف و سطحی که این آبنما در دروی آن نصب شده و نازل های آبنمای کف خشک روی آن نصب شده است بر خلاف سایر آبنماها که در داخل فضاهای آبی مانند استخرها و حوضچه ها نصب می شوند در سطح خشک نصب می شود و نازل های کف خشک در محیطی کاملا خشک می باشند . در آبنمای کف خشک کلیه تجهیزات کنترلی و مکانیکی آبنما در زیر سطح نصب می شوند و از دید بیننده کاملا مخفی می باشد. یکی از جذابیت های آبنمای کف خشک امکان بازی کودکان و گاها بزرگسالان در فضای آبنما کف کف خشک می باشد و بسیاری از افراد و شرکت ها از این آبنما به عنوان آبنمای بازی نام می برند.
آبنما کف خشک دارای دسته بندی های متفاوتی از لحاظ عملکرد و ساختار کنترلی و تاسیساتی می باشد که در ادامه انواع آنرا به اختصار بیان می کنیم.

آبنما کف خشک

تفاوت های نازل های  کف خشک

  • اولین تفاوت در آبنماهای کف خشک نوع نازل خروجی نصب شده بر روی نازل کف خشک می باشد که معمولا از سه نوع نازل مرسوم استفاده می شود که این سه نوع نازل شامل نازل های کومت ، نازل های فوم و نازل کلاستر می باشد. نازل کومت دارای خروجی سوزنی شکل و نازل فوم دارای خروجی حجمی با ارتفاع کم و نازل کلاستر دارای خروجی حجیم و سوزنی می باشد. البته می توان گفت که نوع کومت یا کومیت نازل کف خشک از سایر انواع آن مرسوم تر می باشد.
  • تفاوت دیگری که در نازل های کف خشک می باشد تفاوت در عملکرد خروجی آنها می باشد که ساده ترین نوع نازل کف خشک تنها دارای خروجی نازل کومت بدون شیر برق مخصوص آبنما جهت خاموش و یا روشن کردن و قطع و وصل جریان آب می باشد نوع دیگر نازل نازل کف خشک دارای شیر برقی و یا به عبارت دیگر دارای شیر سوییچ آب می باشد که با قطع و وصل جریان برق متصل به شیر برقی مخصوص ضد آب 24 ولت که بر روی نازل کف خشک نصب شده است جریان آب خروجی از نازل قطع و وصل می شود و می توان از این قابلیت در جهت ایجاد افکت های بسیار ویسع و متنوعی در کارگردانی آبنمای کف خشک استفاده نمود.

آبنما کف خشک

در این دو مدل آبنمای کف خشک که به آنها اشاره شد از یک یا چند پمپ برای آبرسانی به نازل های کف خشک استفاده می شود و با تغییر دور پمپ ها می توان ارتفاع آب خروجی از نازل ها را کنترل نمود.
حرفه ای ترین و مدرن ترین نوع آبنما کف خشک نوعی از این نازل و آبنما می باشد که هر نازل کف خشک به تنهایی دارای یک پمپ مجزا و مخصوص به خود می باشد که به صورت کاملا مجزا توسط تابلو برق کنترل و سیستم کنترل آبنما کف خشک کنترل می شود .

در این نوع نازل کف خشک معمولا از پمپ های قابل کنترل با پروتکی ارتباطی DMX-512 استفاده می شود و این نوع پمپ ها با ولتاژ کاری 24 ولت مستقیم کنترل می شوند معمولا از این پمپ ها با عنوان پمپ های DMX-512 و یا به عبارت بهتر پمپ های دی ام ایکس (DMX-512 Pumps) نام برده می شود .استفاده از ولتاژ 24 ولت مستقیم در این پمپ ها سبب افزایش ایمنی می گردد.

این نوع از آبنما کف خشک به دلیل دارا بودن تعداد زیاد پمپ و امکان کنترل مجزا هر یک از پمپ ها و نازل های کف خشک حرفه ای ترین نوع آبنما کف خشک چه از لحاظ عملکرد و چه از لحاظ کنترل و سیستم کنترل می باشد .

شرکت جادوی رقص آب پیشرو در طراحی و ساخت انواع نازل های قابل کنترل آبنماهای مدرن این افتخاررا دارد که نازل کف خشک با امکان کنترل توسط پروتکل ارتباطی DMX-512 را برای اولین بار به صورت کامل توسط متخصصان ایرانی طراحی و ساخته است و این شرکت همچنین این امکان را دارا می باشد که هر نوع نازل قابل کنترل به صورت الکترونیکی را باز طراحی و تولید نماید .

ما در جادوی رقص آب امیدواریم با طراحی و ساخت انواع نازل های قابل کنترل و کلاسیک به صورت کاملا استاندارد و حرفه ای با بهترین کیفیت اولا یک محصول قابل اعتماد و حرفه ای به به فعالان در زمینه آبنما موزیکال و کلاسیک ارائه نماییم ثانیا کلیه نیازهای کشورمان و تمامی کشورهای منطقه را به این محصولات را به کمک دانش و تجربه متخصصان کشورمان برآورده نماییم و علاوه بر بی نیازی نسبت به سایر شرکت های اروپایی و آمریکایی برای اقتصاد کشورمان ارز آوری داشته باشیم و گامی هر چند کوچک در جهت کار آفرینی و خودکفایی برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست