آبنمای استخر چیست و شامل چه مواردی می شود ؟

آبنمای استخری چیست ؟

آبنمای استخری معمولا به آبنماهایی گفته می شود که در داخل یا اطراف استخرهای شنا طراحی و پیاده سازی می شوند. این آبنما ها شامل انواع مختلفی می باشد.

از مهم ترین و زیبا ترین انواع این نوع آبنما می توان به آبنمای دیواری و یا به عبارت دیگر آبنمای پرده آب و آبنمای کرتین استخری اشاره نمود که هر یک دارای زیبایی مخصوص به خود می باشند.

آبنمای پرده آب شامل نازل پرده آب و چراغ ضد آب مخصوص نازل پرده آب و پمپ و مسیر های انتقال آب به نازل می باشد . این نوع آبنما می تواند بر روی دیوارهای کناری استخر شنا و یا بر روی هر دیوار دیگری نصب و اجرا گردد و آب خروجی از نازل های پرده اب توسط آبراهه به استخر انتقال پیدا کند.

آبنما کرتین استخری می تواند با استفاده از نازل کرتین که در کنار لبه استخر نصب می شود و شامل پایه مخصوص نازل کرتین استخری و پمپ آب آبنما با ظرفیت مناسب و مسیر انتقال آب به نازل کرتین می باشد می شود. آبنمای کرتین استخری نیز یکی از زیباترین آبنماهای قابل اجرا در کنار استخر می باشد.

در انتخاب آبنمای استخر بایستی به چه مواردی توجه نمود؟

در هنگام طراحی و پیاده سازی این نوع آبنما بایستی به موارد بسیار مهمی توجه نمود که در ادامه به بررسی هر یک از این موارد می پردازیم.

جنس بدنه نازل استخری  :

مهم ترین موردی که بایستی به آن توجه نمود انتخاب و خرید نازل استخری با کیفیت و استاندارد می باشد . از مهم ترین ویژگی های یک نازل استخری با کیفیت جنس بدنه نازل می باشد که بایستی حتما از جنس استیل 304 و یا استیل 316 باشد تا در برابر زنگ زدگی و خوردگی ناشی از مواد شیمیایی موجود در آب استخر مقاوم باشد.

انتخاب پمپ با ظرفیت مناسب :

در هنگام طراحی هر نوع آبنمایی نیاز است تا ظرفیت پمپ آبنما و سایز لوله مورد استفاده در به منظور آبرسانی به نازل های آبنما به صورت کاملا دقیق و با استفاده از فرمول های مخصوص محاسبه گردد . استفاده از پمپ و لوله نامناسب در آبنما می تواند موجب افزایش مصرف انرژی و کاهش بازدهی و نیز افزایش هزینه اولیه خرد پمپ آبنما گردد.

استفاده از چراغ ضد آب مناسب برای آبنما :

استفاده از چراغ آبنما در هر آبنمایی سبب جلوه گری هر چه بیشتر آن در هنگام شب و تاریکی هوا می گردد . چراغ ضد آب استخری مناسب یکی از موارد لازم و ضروری در نور پردازی آبنما و استخر می باشد. چراغ مورد استفاده در آبنما و استخر بایستی حتما ضد آب بوده و دارای استاندارد IP-68 باشد. علاوه بر این اچراغ ضد آب استخری بایستی حتما دارای ولتاژ کاری ایمن 12 یا 24 ولت باشد .

استفاده از چراغ غیر استاتدارد موجب افزایش هزینه اولیه و کاهش عمر کاری چراغ آبنما و افزایش هزینه های بعدی تعمیر و نگهداری می گردد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست