لنداسکیپ یا چشم انداز چیست ؟

لنداسکیپ یا به عبارت دیگر چشم انداز چیست ؟

لنداسکیپ یا چشم انداز به ویژگی های قابل مشاهده یک منطقه از زمین ، شکل های زمین و چگونگی ادغام آنها با ویژگی های طبیعی یا مصنوعی گفته می شود .

کلمه چشم انداز یا لنداسکیپ از کجا به وجود آمده است ؟

کلمه چشم انداز (منظره یا منظره) پس از قرن پنجم ، پس از ورود انگلیس-ساکسون ها ، به انگلستان و زبان انگلیسی وارد شد. این اصطلاحات به سیستمی از فضاهای ساخته شده توسط بشر در زمین اشاره داشتند.

اصطلاح منظره در اواخر قرن شانزدهم پدید آمد تا نشانگر نقاشی ای باشد که موضوع اصلی آن مناظر طبیعی بود. سرزمین (کلمه ای از ریشه ژرمنی) ممکن است به معنای چیزی باشد که مردم به آن تعلق دارند (مانند انگلستان سرزمین انگلیسی ها). پسوند -scape معادل پسوند رایج تر انگلیسی -ship است. ریشه های -ship از لحاظ ریشه ای شبیه sceppan یا scyppan انگلیسی قدیمی است ، به معنی شکل دادن. پسوند -shaft مربوط به فعل schaffen است ، بنابراین -ship و شکل نیز از نظر ریشه شناسی به هم پیوند می خورند.

کلمه لنداسکیپ اولین بار توسط چه کسانی مطرح شد ؟

شکل مدرن این کلمه ، با مفهوم مناظر ، در اواخر قرن شانزدهم و هنگامی که اصطلاح Landscap توسط نقاشان هلندی مطرح شد که از آن برای اشاره به نقاشی های مناظر طبیعی داخلی یا روستایی داخلی استفاده می کردند ، ظاهر شد. کلمه چشم انداز ، اولین بار در سال 1598 ثبت شد ، از اصطلاح نقاشان هلندی گرفته شده است. برداشت مشهور از چشم انداز که در فرهنگ لغت ها منعکس می شود ، هم معنای خاص و هم معنای کلی را بیان می کند ، منظور خاص به منطقه ای از سطح زمین و موجودیت کلی آن است که توسط یک ناظر قابل مشاهده است. نمونه ای از این کاربرد دوم را می توان در اوایل سال 1662 در کتاب دعای مشترک یافت.

لنداسکیپ شامل چه مواردی می شود ؟

چشم انداز شامل عناصر فیزیکی فرم های زمینی تعریف شده از نظر ژئوفیزیکی مانند کوه ها ، تپه ها ، فضاهای آبی مانند رودخانه ها ، دریاچه ها ، استخرها و آبنما ها و آبشار ها و دریا ، عناصر زنده پوشش زمین از جمله پوشش گیاهی بومی ، عناصر انسانی شامل اشکال مختلف زمین استفاده ، ساختمانها و سازه ها و عناصر گذرا و داینامیک مانند روشنایی و شرایط آب و هوایی. با تلفیق ریشه های جسمی آنها و همپوشانی فرهنگی حضور انسان ، که اغلب طی هزاره ها ایجاد شده است ، مناظر منعکس کننده ترکیبی زنده از مردم و مکان است که برای هویت محلی و ملی حیاتی می باشد .

شخصیت یک منظره به تعریف تصویر از خود افراد ساکن در آن و حس مکانی که یک منطقه را از مناطق دیگر متمایز می کند کمک می کند.

این زمینه پویایی زندگی مردم است. چشم انداز می تواند به اندازه زمین های کشاورزی ، پارک ها و یا چشم انداز یک بیابان متنوع باشد.

زمین دارای طیف وسیعی از مناظر است ، از جمله مناظر یخی مناطق قطبی ، مناظر کوهستانی ، مناظر خشک بیابانی ، جزایر و مناظر ساحلی ، مناظر جنگلی یا جنگلی از جمله جنگلهای گذشته و جنگلهای بارانی گرمسیری و مناظر کشاورزی معتدل و مناطق گرمسیری.

محوطه سازی چیست ؟

فعالیت اصلاح ویژگی های قابل مشاهده یک منطقه از زمین به عنوان محوطه سازی نامیده می شود.
بسته به نوع منطقه و کاربری ، تعریف های مختلفی از آنچه یک منظره  را تشکیل می دهد وجود دارد. با این حال ، در استفاده معمول ، یک منظره یا به تمام ویژگی های قابل مشاهده یک منطقه از زمین (معمولاً روستایی) ، که اغلب از نظر جذابیت زیبایی در نظر گرفته می شود ، یا به نمایشی تصویری از یک منطقه از حومه ، به ویژه در ژانر نقاشی منظره ، اشاره دارد. .

هنگامی که انسان به طور عمدی ظاهر زیبایی یک قطعه از زمین را با تغییر خطوط و پوشش گیاهی بهبود می بخشد گفته می شود که این منطقه منظره سازی شده است ، البته ممکن است نتیجه برخی از تعاریف منجر به ایجاد نتیجه نشود.

همه افراد تجربیاتی از این دست را داشته اند که مثلا هنگامی که در یک فضای خاص حضور داشته ان حال بهتری از لحاظ روحی و یک آرامش درونی بهتری داشته اند این موضوع به این علت می باشد که لنداسکیپ و چشم انداز و به عبارت دیگر و جامع تر معماری فضا بر روی روح انسان اثر می گذارد و سبب ایجاد آرامش و یا سبب سلب آرامش درونی انسان می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست