انتخاب صحیح سایز پمپ استخر و آبنما

پمپ  استخر و آبنما یکی از بخش های مهم هر آبنما ، استخر و یا برکه می باشد و انتخاب پمپ مناسب جهت اطمینان از حرکت و چرخش صحیح آب یکی از گام های مهم برای طراحی و ساخت آبنما و یا برکه می باشد. عدم حرکت و چرخش مناسب آب در آبنما و برکه می تواند سبب رکود و ایجاد جلبک و پشه گردد. اگر در استخر یا آبنما و یا برکه ماهی یا گیاهان آبزی و یا آبزیان دیگری دارید لازم است با حرکت مناسب و توزیع یکنواخت اکسیژن و مواد مغذی آب را سالم نگه داریم.

انواع پمپ های استخر و آبنما :

پمپ های استخر و آبنما بر دو نوع می باشندیک نوع آنها در آب مستغرق می باشند که معمولا به نام پمپ های کف کش مشهور می باشند و نوع دیگر در خارج از استخر یا آبنما نصب می سوند که به نام پمپ های خشک شهرت یافته اند و به آنها پمپ های گریز از مرکز (Centrifuge) نیز گفته می شود. بسته به کاربر هر پمپ مزایا یا معایبی دارد.

پمپ های مستغرق آبنما و استخر :

پمپ استخر و آبنما

پمپ های مستغرق یا به عبارت دیگر پمپ های کف کش به گونه ای طراحی شده اند که در برکه و آبنما در زیر آب به طور کامل غوطه ور شوند. این پمپ ها مستقیما در حوضچه و یا یک گودال که پایین تر از سطح کف آبنما و برکه می باشد نصب می شوند.ظرفیت پمپ های مستغرق کف کش معمولا بین 1 متر مکعب در ساعت تا 35 متر مکعب در ساعت می باشد. ولی گونه ای از پمپ های مستغرق دارای ظرفیت آبدهی بیشتری می باشند که معمولا تا 100 متر مکعب آبدهی دارند .

از ویژگی های این پمپ ها نصب سریع و آسان آنها می باشد که این ویژگی سبب می شود که این پمپ ها برای استخرها ، آب نما ها و برکه های کوچک انتخاب مناسب و به صرفه ای از لحاظ اقتصادی باشند. علاوه بر این این پمپ ها به علت مستغرق بودن درون آب در هنگام کار صدا ندارند .

علاوه بر این پمپ های کف کش معمولا برای تخلیه آب استخرها و حوضچه ها نیز استفاده می شود . اگر درون استخر یا آبنما ماهی نگهداری می کنید بایستی از مدلی از پمپ های کف کش استفاده کنید که برای خنک کردن پمپ از روغن استفاده نمی کنند زیرا همواره خطر شکستن سیل مکانیکی پمپ و آزاد شدن روغن درون پمپ در داخل آب برکه و ابنما وجود دارد.

پمپ های سانتریفیوژ آبنما :

پمپ های سانتریفیوژ استخر و آبنما

چمچ های خارج از استخر و آبنما یا به عبارت دیگر پمپ های خشک یا پمپ های سانتریفیوژ یک انتخاب مطمئن و با صرفه اقتصادی برای برکه و آبنما می باشد . این پمپ ها در یک مکان خشک و در نزدیکی آبنما یا استخر نصب می شوند و با استفاده از لوله های سایز مناسب ورودی و خروجی آنها به استخر و آبنما متصل می شود. پمپ های گریز از مرکز معمولا برای استخرها و آبنما های با ظرفیت بیشتر از 10 متر مکعب مناسب می باشند .

در مقایسه با پمپ های مستغرق و کف کش ها این پمپ ها از لحاظ نصب و راه اندازی پیچیده تر می باشند ولی نگهداری آنها راحت تر از پمپ های مستغرق می باشد . در هنگام انتخاب پمپ برای برکه و آبنما لازم است در نظر داشته باشید که پمپ ها دارای طول کابل متفاوت می باشند و از این مطلب اطمینان حاصل بفرمایید که طول کابل پمپ به اندازه ای می باشد که از میان برکه و آبنما عبور کند و در خارج از آب به برق متصل شود.

این نکته را همواره مد نظر داشته باشد که معمولا توصیه می شود که طول کابل پمپ آبنما به اندازه ای باشد که حد اقل 2 متر از آن بیرون از آب باشد به طوری که خیس یا مرطوب نشود. توصیه می شود از اضافه کردن کابل به امتداد سیم پمپ های درون آب خود داری شود و در صورت نیاز این کار توسط شرکت ها یا اشخاص دارای صلاحیت انجام شود .

علاوه بر این در صورتی که به ناچار به کابل پمپ ها کابل اضافه گردید و طول آنرا افزایش دادید حتما از سیم ارت متصل به پمپ و رله ارت فالت (GFCI – Ground Fault Circuit Interrupter) استفاده کنید تا در صورت بروز اضافه بار یا اتصال به زمین بلافاصله جریان برق قطع گردد.

نحوه انتخاب سایز و ظرفیت پمپ استخر و آبنما :

ظرفیت پمپ های آبنما و استخر بر حسب گالن در ساعت (GPH) یا متر مکعب در ساعت (M^3/H) در تغییر ارتفاع یک متری یا یک پا (30 سانتی متر) اندازه می گیرند . پمپ های دارای ظرفیت بیشتر بر حسب اسب بخار (HP) طبقه بندی می شوند. برای تعیین ظرفیت لازم برای سایز پمپ حوضچه یا آبنما ابتدا بایستی میزان آب درون حوضچه آبنما یا استخر را محاسبه کنید . برای محاسبه حجم آب بر حسب متر مکعب بایستی طول و عرض و ارتفاع متوسط حوضچه آبنما یا برکه را برحسب متر در هم ضرب کنیم.

نکات مهم در سیرکوله کردن آب برکه ، آبنما یا استخر :

سیرکوله کردن آب استخرتوصیه می شود آب حوضچه آبنما یا برکه در هر ساعت حداقل 1 بار سیرکوله شود به عنوان مثال اگر حوضچه ای با ظرفیت 10 متر مکعب داشته باشید نیازمند پمپی با ظرفیت 10 متر مکعب در ساعت و ارتفاع تخلیه آب حوضچه آبنما می باشد. اگر استخر یا آبنما شما دارای فیلتر شنی یا فیلتر تحت فشار می باشد نیاز است اب در هر 2 ساعت 1 بار به طور کامل سیرکوله گردد که این امر سبب کاهش ظرفیت لازم جهت آبدهی پمپ می باشد مثلا اگر برکه ای با ظرفیت 100 متر مکعب داریم نیازمند پمپی با ظرفیت 50 متر مکعب در ساعت می باشیم.

محاسبه ارتفاع آبدهی پمپ :

دو مورد از مهم ارین فاکتورهای انتخاب پمپ برای آبنما یا برکه حداکثر ارتفاع آبدهی و حد اکثر میزان آبدهی در ارتفاع می باشد.حداکثر ارتفاع آبدهی یعنی بیشترین ارتفاعی که یک پمپ می تواند آب را به صورت عمودی پمپاژ کند و حداکثر آبدهی در ارتفاع یعنی حجم آبی که یک پمپ می تواند در هر ارتفاعی پمپاژ کند . به عنوان مثال اگر آبنمایی داریم که ارتفاع پاشش آن 5 متر می باشد نیازمند پمپی با حد اکثر ارتفاع پاشش حداقل 7 متر می باشیم تا آب را در این ارتفاع به درستی پاشش کند.

انتخاب لوله مناسب پمپ آب آبنما و برکه :

استفاده از سایز صحیح لوله برای پمپ از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد زیرا تاثیر مستقیم بر حداکثر ارتفاع آبدهی پمپ و حداکثر میزان آبدهی پمپ دارد. انتخاب لوله با سایز نامناسب سبب کاهش ارتفاع آبدهی پمپ و کاهش میزان آبدهی پمپ می گردد.
انتخاب پمپ مناسب برای استخر ، آبنما و برکه نیازمند محاسبات دقیق و اندازه گیری و بررسی پارامترهای ویژه ای دارد. با انتخاب یک پمپ مناسب و بهینه علاوه بر صرفه جویی اقتصادی در هزینه پمپ سبب افزایش عمر و عملکرد آن و نیز تمیز نگه داشته شدن آب آبنما و برکه و استخر می شود.

جهت انتخاب پمپ مناسب برای آبنما ، برکه و استخر می توانید از مشاوره های تخصصی جادوی رقص آب استفاده نمایید تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه های خرید پمپ از بهترین و مناسب ترین سایز پمپ برای برکه و آبنما خود استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست