تاریخچه آب نما

آب نما از دو کلمه آب و نما تشکیل شده است. واژه آب که در واقع برگرفته شده از عنصر آب می باشد و واژه نما که در واقع تداعی کننده بخش معماری آن می باشد. در واقع واژه آبنما بیان کننده جلوه ای معماری و هنری از آب می باشد.

به عبارت بهتر می توان گفت آبنما قطعه ای از معماری می باشد که آب را در یک حوضچه می ریزد و آنرا به هوا پرتاب می کند و از آن برای جلوه ای نمایشی و تاثیر گذار استفاده می کند. آب نما ها در ابتدا کاملا کابردی بوده اند و ار آنها برای تامین آب آشامیدنی استفاده می شده است. سپس با اتصال آبنما ها به قنات ها و چشمه ها از آب ورودی به آنها برای استحمام و شستشو و یا آشامیدن ساکنان شهر ها استفاده می شد.

تاریخچه آب نما

تا اواخر قرن نوزدهم بیشتر آبنما ها به کمک نیروی جاذبه کار می کردند و نیازمند منبع آب یا چشمه ای بودند که با استفاده از فشار آن آب را به هوا پرتاب کنند. در گذشته از آبنما ها علاوه بر موارد ذکر شده برای گرامی داشت سازندگان آنها نیز استفاده می شده است. همانند آبنما های روم که با چهره های برنزی یا سنگی حیوانات یا قهرمانان اساتیری آراسته شده اند.

آب نما در قرون وسطی

در قرون وسطی طراحان و معماران باغ های اروپایی و نیز مسلمانان از آبنما و آبراهه برای ایجاد نسخه ای مینیاتوری از بهشت استفاده می کردند. پادشاه فرانسه لوئی چهاردهم از آبنماهای متعدد در باغ های کاخ ورسای استفاده کرده است تا با استفاده از آنها قدرت خود را به رخ طبیعت بکشد. با پیشرفت علم و تکنولوژی و گسترش شبکه آب شهری آبنما ها دیگر حالت کاملا تزئینی به خود گرفتند،پمپ های مکانیکی جایگزین نیروی جاذبه شدند و امکان چرخش آب درون حوض ها و آبنماها را فراهم کردند.

آب نما کاخ ورسای

امروزه نیز همانند گذشته از آبنما ها علاوه بر جلوه زیبایی آنها برای به نمایش گذاشتن قدرت تکنولوژی و علمی در طراحی تجهیزات آبنما استفاده می شود . طراحی و ساخت نازل ها و پمپ ها و تجهیزات آبنمایی که قادر باشد آب را صدها متر از سطح زمین به هوا پرتاب کند کار ساده ای نمی باشد و نیازمند دانش فنی بسیار پیچیده ای می باشد. شاید در نگاه اول تجهیزاتی که در آبنما استفاده می شدو چندان گسترده و پیچیده به نظر نیاید ولی در واقعیت طراحی و ساخت تجهیزات آبنما که قادر به ایجاد یک خروجی زیبا و خیره کننده از آب باشند نیازمند طراحی و دانش بسیار دقیقی می باشد .

فواره ژنو سوئیس

از جمله فواره هایی که آب را بسیار زیاد به هوا پرتاب می کند فواره ژنو سوئیس می باشد که در دریاچه ژنو نصب شده و یکی از جاذبه های توریستی آن می باشد. این فواره آب را به ارتفاع 140 متر به سوی آسمان پرتاب می کند.

آب نما فواره ژنو سوئیس

فواره ملک فهد

و یا فواره ملک فهد که بر روی دریای سرخ می باشد و آب را به ارتفاع 260 متر به هوا پرتاب می کند و بلند ترین فواره جهان از لحاظ ارتفاع پرتاب آب می باشد.

آب نما فواره ملک فهد

امروزه از آبنما ها برای تزئین شهر ها و پار ها و فضاهای سبز استفاده گسترده می شود یک مسیر یا پاده رو خیس و مرطوب همراه با پاشش ترشحات آب و یا یک حوض که آبنمای آن آب را به هوا پرتاب می کند به شهروندان این اجازه را می دهد که با عبور از درون آن پیاده رو یا آبنمای کف خشک و یا نزدیک شدن به آبنمای درون آن حوض در تابستان احساس خنکی و نشاط خاصی بکنند.

علاوه بر این امروزه با گسترش استفاده از آبنما های موزیکال در اماکن متعدد همانند در یاچه ها و مجتمع های تفریحی جلوه خاص از آب و موسیقی پدیدار شده است . آبنما های موزیکال که ترکیب حرکت نازل های آب و تغییر رنگ چراغ های رنگی و موسیقی که همزمان در حال پخش می باشد و فضایی خاص و زیبایی را ایجاد می کنند چشم هر بیننده را به خود خیره می کند.

با توجه به مواردی که بیان شد می توان این نتیجه را گرفت که امروزه آبنما ها جز جدایی ناپذیر معماری می باشند و علاوه بر خلق فضایی چشم نواز همرا با موسیقی زیبای آب  می توانند همانند آبنما های کف خش محلی برای بازی کودکان باشند و یا همانند آبنما های موزیکال جلوه‌ای از رقص آب و نور باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست